Olumsuz Anlamıyla Seyyid

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

'Seyyid' kelimesi Ahzâb Sûresi 67. âyetinde ise çoğul olarak geçmekte, büyükler (ileri gelenler) ile beraber kullanılmaktadır. Bu ileri gelenler 'mele' ve mütref olabildiği gibi, diğer yönetici kimseler, ilim adamları, başkanlar da olabilir. Âyetin üzerinde durduğu husus, insanlardan bir kısmı bu büyüklere ve seyyidlere (önderlere) uymaktadırlar, onların peşinden gitmektedirler. Ancak, bu önderler onları sapıttırıp doğru yoldan ayırmaktadırlar.

"Yâ Rabbi, biz büyüklerimize ve seyyidlerimize (önderlerimize -efendilerimize-) uyduk da, onlar bizi doğru yoldan çevirdiler, diyecekler." (33/Ahzâb, 67)

Görüldüğü gibi 'seyyid' bazen olumsuz anlamda kullanılabiliyor. [2]

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar