10) İnâbe (Allah'a Yönelmek):

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

“Rabbinize yönelin ve sadece müslümanlar olarak O’na teslim olun.” (Zümer: 39/54)

“Rabbinize yönelin” demek; Allah’a tevbe edin demektir. Yani işlenen haramlardan pişman olup tekrar işlememek ve Allah’a ibadete yönelmek demektir.

Ayetteki “O’na teslim olun” demek; bütün ibadetleri yalnız Allah için yapın ve tevhidde ihlaslı olun demektir.

“Azab size gelmeden önce” demek; Allah’ın azabı gelmeden tevbe edip iyi amel işleyin demektir.

Bu ayet Allah’a yönelmenin ibadet olduğunu gösteriyor. Çünkü Allah Teala yalnız kendisine yönelmemizi emrediyor. Allah’ın bütün emrettiklerini yerine getirmek ibadettir. [49]   

İnâbe, yüce Allah’a itaat etmek ve ma’siyetlerinden kaçınmak suretiyle Allah’a dönmek demektir. Anlam itibariyle tevbeye yakındır, ancak yüce Allah’a güvenip dayanmak, O’na sığınmak ve sadece yüce Allah’a yapılabilen bir iş olması dolayısıyla tevbeden daha incelikli bir manası vardır.

Yüce Allah’ın “O’na teslim olun” buyruğundan kasıt şer’i teslimiyettir. Bu da yüce Allah’ın şer’i hükümlerine teslim olmak demektir. Çünkü yüce Allah’a teslim olmak iki türlüdür:

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar