9) Tevekkül Etmek:

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

 

“Eğer gerçekten inanıyorsanız, yalnız Allah’a tevekkül edin.” (Maide: 5/23)

“Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter.” (Talak: 65/3)

Ayetlerdeki “Allah’a tevekkül etmek” Allah’a gönülden bağlanmak, bütün işlerde aczini itiraf ederek O’na güvenmek demektir.

Bu ayetlerden anlıyoruz ki yalnız Allah’a tevekkül edilir. Ve bu kalbin en yüce ibadetlerindendir. [47]

Bir şeye tevekkül etmek, ona güvenip dayanmak demektir.

Yüce Allah’a tevekkül etmek ise menfaatli olan şeylerin sağlanmasında, zararlı olan hususların da bertaraf edilmesinde yüce Allah’ın yettiğine, O’nun bunları yapabileceğine güvenmek demektir. Böyle bir tevekkül Maide: 5/23 ayetinin ifade ettiğine göre imanın mükemmelliğinin bir gereği ve alametidir.

Kul samimi olarak yüce Allah’a güvenip dayanacak olursa, onun için önem teşkil eden hususlarda Allah da kendisine yeter. Çünkü yüce Allah: “Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter.” diye buyurduktan sonra tevekkül edenleri: “Şüphesiz ki Allah emrini yerine getirendir.” buyruğu ile de rahat ve huzura kavuşturmaktadır. Çünkü hiçbir şey O’nu istediğini gerçekleştirmekten yana acze düşüremez.

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar