5) Kurban Kesmek:

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

“De ki: “Şüphesiz namazım, kestiğim kurban, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun hiç bir ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’am: 6/162-163)

Yani ey Muhammed de ki: Ey Allah’tan başkasına ibadet eden, Allah’tan başkası için kurban kesen müşrikler! Ben ibadetimi yalnız Allah için yapar, yalnız O’nun için kurban keserim. Bütün hayatım ve ölümüm yalnız alemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Böylece amel etmek ve bunu söylemekle emrolundum.

“Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” (Kevser: 108/2)

Yani Allah rızasını hedef kabul ederek namaz kıl ve kurban kes demektir. Namaz bedenle, kurban ise mal ile yapılan ibadetlerin en hayırlısıdır. Kurban kesmek iki sebepten dolayı en hayırlı mali ibadettir.

1) Yalnız Allah’a itaat edilmiş olunur.

2) Canlı bir hayvanı boğazlamak insan nefsine zor geldiği halde bunu yalnız Allah rızasını kazanmak için yapmak.

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

“Allah’tan başkası üzerine kesen kimsenin üzerine Allah’ın laneti olsun.”[38]

“Lanet etmek” Allah’ın rahmetinden uzaklaştırmak demektir. Bu hadis gösteriyor ki kurban kesmek ibadettir. Çünkü Allah Teala kendisinden başkasına kurban kesenlere lanet etmiştir.

Kim putlar için, mezarlar için, kendisine fayda sağlayacağını zannettiği ölü veya diri bir kimse için, bir kimseye saygı gösterdiğini belli etmek için kurban keserse müşrik olur.[39]

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar