b) Dilek Duası

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

:

İhtiyaçların istendiği duadır. Kul bunu Rabbine yapacak olursa, bu da ibadet olur. Çünkü bunun muhtevasında yüce Allah’a ihtiyacını arzetmek ve O’na sığınmak vardır. Ayrıca O’nun kadir, kerim, lütuf ve rahmeti geniş olduğu itikadını da ihtiva eder. Böyle bir duanın az önce geçtiği üzere birisinin, bir başkasına: Ey filan bana yemek yedir, demesi halinde olduğu gibi, isteği yerine getirmeye güç yetirip, yapılan bu duayı (isteği) akl ile kavrayan birisi olması halinde yaratıklara da bu tür dualarda (bu gibi isteklerde) bulnmak caizdir. [28]

Bunun üç kısmı vardır:

b1) Şanı yüce Allah’a ancak kendisinin güç yetirebileceği hususları bildirerek dua etmek. Bu yüce Allah’a bir ibadettir, çünkü bunun kapsamı içerisinde yüce Allah’a ihtiyacın arzedilmesi ve O’na sığınmak, O’nun kadir, cömert, lütuf ve rahmeti geniş olduğuna inanç da vardır. Allah’tan başka hiçbir kimsenin yerine getirmeğe güç yetiremediği herhangi bir hususu Allah’tan başkasından dua ederek isteyen bir kimse, kendisine dua ettiği varlık ister canlı, ister ölü olsun müşrik ve kâfir olur.

b2) Hayatta olan bir kimseye güç yetirebileceği şeyleri söyleyerek dua etmek: Ey filan buna su ver demek gibi. Bunda hiçbir sakınca yoktur.

b3) Ölü ya da huzurda bulunmayan bir kimseye bu gibi istekleri sunmak: Bu da bir şirktir, çünkü ölü ya da huzurda bulunmayan bir kimsenin bu gibi işleri yerine getirmesine imkan yoktur. Bu istekte bulunan kimsenin böylesine bir kimseye dua etmesi, 

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar