İnsanın Yaratılış Gayesi:

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Allah insanları ve cinleri, yalnız kendisine ibadet etsinler diye yaratmış ve kendisine hiçbir şeyi ortak koşmamalarını emretmiştir. İbadet, tevhidin ta kendisidir. Çünkü tüm nebi ve rasullerle ümmetleri arasındaki çekişme hep bu noktada olmuştur. Tevhid ve şirk mücadelesi kıyamete kadar devam edecektir.

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 51/56)

“Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi şirk koşmayın.” (Nisa: 4/36) 

Rasulullah (s.a.v.) vefatından önce ümmetine; Allah’a hiçbir şeyi şirk koşmamalarını ve yalnız O’na ibadet etmelerini vasiyet etmiştir.

İbn Mesud diyor ki: “Üzerinde Rasulullah’ın mührü bulunan vasiyetini görmek isteyen şu ayeti okusun:

“De ki: “Gelin size rabbinizin neleri haram kıldığını söyleyeyim: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana babaya iyilik edin... İşte şu emrettiğim yol, benim dosdoğru yolumdur.” (En’am: 6/151)[24]

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar