Kadınların Kısa, İnce ve Dar Elbise Giymeleri

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Düşmanlarımızın bu zamanda bize karşı savaşta kullandıkları şeylerden biri de şekillerini ve detaylarını kendilerinin belirlediği, müslümanlar arasında revaç bulan moda giysileri ve elbiselerdir. Bunlar; kısa olması, şeffaf olması veya dar olması nedeniyle avret yerlerini örtmez. Bir çoğunun kadınlar arasında ve mahremlerin yanında dahi giyilmesi caiz değildir. Rasûlullah (s.a.v.), bu çeşit elbiselerin son dönem kadınları arasında ortaya çıkacağını bizlere bildirmiştir. Ebu Hureyre’den (r.a.) gelen hadisinde şöyle buyurur:

“Cehennem ehlinden iki sınıf var ki ben onları görmedim: Sığır kuyruğu gibi kamçıları olan, bunlarla insanlara vuran bir topluluk ve elbise giyinmiş fakat çıplak olan, (erkekleri kendilerine) meylettiren, salınarak yürüyen, başları deve hörgücü gibi (yapılmış) kadınlar... Bunlar cennete giremezler ve cennetin kokusunu da duymazlar. Şüphesiz cennetin kokusu şu kadar mesafeden duyulur.”[203]

Bu elbiselere, arkasından uzunca yırtmaçlı veya bir çok yönünden yırtmaçlı giysiler de dahildir. Oturduğu zaman avret yerlerinin bir kısmı ortaya çıkar. Burada ayrıca kafirlere benzeme, moda da ve son model, utanç verici giysilerde onlara uyma olayı vardır. Allah’tan esenlik dileriz. Bazı giyeceklerin üzerinde bulunan çirkin resimler de sakıncalı şeylerdendir. Şarkıcıların, müzik topluluklarının, içki şişelerinin ve şeriatça haram kabul edilen canlıların resimleri, haç işareti, ahlaksız kulüp ve derneklerin amblemleri ya da çoğunlukla yabancı dille yazılan, şeref ve namusa aykırı çirkin sözler gibi...[204]

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar