İki Kişinin Üçüncüden Ayrı Aralarında Gizlice Konuşmaları

  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'arif_beyan.beyan_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM beyan_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/beyan/domains/beyan.org/private_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Bu toplantıların afetidir ve müslümanların arasını açmak, birbirlerine karşı kalplerini kinle doldurmak için şeytanın attığı adımlardan biridir. Rasûlullah (s.a.v.), bu konudaki hükmü ve sebebini belirterek şöyle buyurmuştur:

“Üç kişi iken, diğer insanlarla birlikte oluncaya kadar, iki kişi üçüncüsünden ayrılarak aralarında konuşmasın. Çünkü bu, o üçüncüden kimseyi üzer.”[199]

Buna üç kişinin dördüncü bir kimseden ayrı, aralarında konuşmaları da dahildir. Ve yine, üçüncüden ayrı olarak aralarında konuşan iki kimsenin üçüncünün anlamadığı bir dilde konuşmaları da bur türdendir. Şüphesiz ki iki kişinin üçüncüden ayrı aralarında konuşmaları üçüncü kişi için bir çeşit aşağılama içermektedir. Veya ona, kendisinin aleyhinde konuştuklarını vb. zannettirir.[200]

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

sponsorlu bağlantılar